Wędkowanie w mieście

wędkowanieSzczecin leży w delcie Odry, jego powierzchnia liczy 301 km2., z czego 25% przypada na obszary wodne (rzeki Odra, Regalica, Parnica, Duńczyca, Płonia, Święta, j. Dąbie liczące 56 km2. oraz wiele kanałów i basenów portowych), 25% to obszary rolnicze, 20% obszary zielone - lasy, parki. Resztę powierzchni stanowią tereny zabudowane i arterie komunikacyjne. 

W mieście o tak dużej ilości wód, zarejestrowanych jest ok.6000 członków PZW. Od kwietna 2004 roku PZW jest dzierżawcą obwodu rybackiego rzeka Odra nr 5 o łącznej powierzchni 678,6 ha. Wody tego obwodu zamknięte są w granicach biegnących od północy przez Zamkostradę, ul. Gdańską i most Cłowy, od południa autostradą berlińską oraz od wschodu i zachodu ramionami Odry (bez jeziora Portowego i wpływającyh do niego kanałków). Od północy obwód ten graniczy z morskimi wodami wewnętrznymi a od południa z wodami dzierżawionymi przez Spłódzielnię Rybacką „Regalica”. Chcąc wędkować na wszystkich wodach w Szczecinie i jego okolicach należy zaopatrzyć się w trzy zezwolenia: Urzędu Morskiego, PZW i spółdzielni. Od dwóch lat obszar PZW należy do najlepiej zarybianych wód w Polsce. Łączny roczny nakład finansowy wynosi 118zł/ha (dla porównania wartość zarybień jezior w Polsce wynosi rocznie ok.28zł/ha).

wędkowanieCzęść wód obwodu Odra nr 5 tzw. Miedzyodrze należy do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. Na obszarze tym obowiązuje strefa ciszy nie wolno, więc używać silników spalinowych, a dostęp z brzegu jest niemożliwy. Dlatego też coraz więcej wędkarzy łodziowców oprócz silnika spalinowego zakłada również silnik elektryczny, chroniący ich bicepsy przed nadmiernym wysiłkiem. Urokliwe kanały międzyodrza to wędkarski raj .Wczesną wiosną można tu złowić piękne płocie i okonie. W maju łowi się tu spore ilości szczupaków. W lipcu dominuje leszcz, którego trzeba nęcić dłuższy czas. Kilkudniowe nęcenie na spokojnych kanałach miedzyodrza daje efekty w postaci 2-3 kg łopat. Leszcze biorą świetnie na kukurydzę bądź kompostowe czerwone robaki. Często dobre wyniki osiąga się wędkując w nocy. Na wodach morskich i spółdzielczych nocne wędkarstwo jest zabronione. Późną jesienią kanały miedzyodrza pustoszeją, duże okazy ryb udają się na głębokie 12 m zimowiska na Odrze Wschodniej i Zachodniej. Nie znaczy to że nie można w kanałach łowić wymiarowych szczupaków i okoni.

wędkowanieDecyzją plenum Zarządu Okręgu PZW obowiązuje wymiar ochronny okonia i płoci po 15 cm. Na wodach Urzędu Morskiego wymiary tych ryb wynoszą 17 cm , a leszcza 40 cm. Spółdzielnia dla płoci i okonia ustaliła wymiar 15 cm ,a dla leszcza 25 cm. Co będzie jeżeli wpłynę z płociami 15 cm złowionymi na wodach związku, na wody Urzędu Morskiego, tego nie wie nikt. Trochę to wszystko skomplikowane, ale przepis to przepis. Powróćmy do tych 12 m dołów byłem tam 10 i 16 listopada, koło mostu na autostradzie na Odrze Zachodniej. W pierwszym dniu kolega Robert na dużego twistera marchewkę złowił szczupaka 4,5kg, a w drugim dniu, ja złowiłem szczupaka 3kg na ripera motoroil. Są to spore ryby.

wędkowanieOdra wschodnia i zachodnia to świetne tereny dla łowców sandaczy. Łowienie tych ryb wymaga kunsztu wędkarskiego. Tutaj liczy się wszystko, ciężar główki, wielkość i kolor przynęty. W tajemnicy zdradzę że najlepsze kolory gumowych przynęt to biały, seledyn i marchewka. Wielu wędkarzy łowi sandacze w centrum miasta na Wałach Chrobrego i przed dworcem kolejowym.

W styczniu i lutym jeżeli rzeki nie zamarzną, a w klimacie Szczecina zdarza się to często, warto wybrać się z pickerem na ujście Regalicy do Jeziora Dąbskiego. Biorą wtedy na kukurydzę kapitalne płocie, często po 70-80 dkg. Łowienie tych walecznych ryb na delikatny sprzęt to prawdziwa frajda. Na terenie miasta można więc dobrze powędkować. Jeśli jesteś zapalonym wędkarzem, i wybierasz się do Szczecina koniecznie zabierz wędki, żebyś potem nie żałował straconej przygody.

Kazimierz Jóźwiak